Facebook

Język mniejszości narodowej - język niemiecki

1 września 2023, dodane przez: J.S. Język mniejszości narodowej - język niemiecki
grafika do wpisu: Język mniejszości narodowej - język niemiecki

Głównym aktem prawnym regulującym organizację nauczania języka mniejszości narodowej w szkołach jest Rozporządzenie MEN z dn. 18 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym.
Zasady organizowania zajęć oraz składanie rezygnacji
1. Szkoła umożliwia uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej. Zadanie to realizowane jest w szczególności poprzez organizację nauki języka mniejszości narodowej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, w następujących formach:
a) nauka języka mniejszości narodowej – 1 godzina tygodniowo (klasy 3-6).
* Od tego roku gmina finansuje dodatkowo drugą godzinę zajęć z własnych środków.
b) nauka własnej historii i kultury – 25 godzin na rok (klasa 5 i 6).
2. Naukę języka mniejszości organizuje dyrektor szkoły, na pisemny wniosek składany na zasadzie dobrowolności przez rodziców ucznia, w terminie do 20 września bieżącego roku szkolnego. Wniosek ten można złożyć dyrektorowi szkoły przy zgłoszeniu ucznia do szkoły albo w toku nauki w szkole. Wniosek ten nie jest deklaracją przynależności do organizacji zrzeszających mniejszość niemiecką. Złożenie wniosku przez rodziców oznacza, że przez cały okres nauki w danej szkole uczeń objęty będzie nauką języka mniejszości, a prowadzone w szkole zajęcia zaliczone zostaną do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ucznia z pełnymi konsekwencjami zasad oceniania, klasyfikowania i promowania (uzyskana ocena wlicza się do średniej ocen, ocena końcowa ma wpływ na promocję do następnej klasy).
Możliwe jest złożenie oświadczenia o rezygnacji z nauki języka mniejszości nie później niż do 29 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja, co jest równoznaczne z zaprzestaniem udziału ucznia w nauce tego języka. Brak deklaracji o rezygnacji z nauki języka mniejszości narodowej jest równoznaczny z kontynuowaniem przez ucznia tego języka.
3. Szkoła organizuje nauczanie języka mniejszości w oddziałach szkolnych, jeżeli na naukę języka mniejszości zostanie zgłoszonych na poziomie danej klasy co najmniej 7 uczniów.

4. Nauczanie języka mniejszości i własnej historii i kultury państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa, odbywa się na podstawie programów nauczania dopuszczonych do użytku w szkole przez dyrektora szkoły.

 

Wniosek o objęcie dziecka/ucznia nauką języka mniejszości narodowej, nauką języka mniejszości etnicznej, nauką języka regionalnego oraz nauką własnej historii i kultury - do pobrania

Oświadczenie rezygnacji - do pobrania